ÇAKÜ Teknokent, Teknoloji Transfer Ofisi ve Girişimcilik Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

ÇAKÜ TEKNOKENT, ÇAKÜ Teknoloji Transfer Ofisi (TTO), Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Çankırı İl Müdürlüğü işbirliğinde organize edilen “TEKNOKENT, TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ VE GİRİŞİMCİLİK” konulu tanıtım ve bilgilendirme semineri Çankırı Sanayi ve Ticaret Odası konferans salonunda düzenlendi.

Etkinlik açılış konuşmasını yapan ÇAKÜ Teknokent ve TTO Yönetim Kurulu Başkanı ve Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Erdem; ÇAKÜ’nün bölgede sanayinin güçlenmesi adına yaptığı çalışmalardan bahsettikten sonra Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi içerisinde hizmet verecek olan Teknokent’in yakın zamanda faaliyetlerine başlayacağını belirtti. Prof. Dr. Mehmet Erdem üniversite-sanayi işbirliğinin artırılması, bölgede ekonomik kalkınmanın desteklenmesi ve gelişen teknolojik alanlarda rekabet edebilir bir alt yapının oluşturulması için sanayici ile akademisyenlerin birlikte hareket etmesi gerektiğini ve bu gereklilikte Teknokentler ve TTO’ların girişimci, sanayici ve akademisyenlerin buluşma noktası olduğunu ifade etti. Teknokentler ve TTO’larda birlikte hareket etmenin avantajlarını ve bu güne kadar süreçte nasıl ilerlediklerini vurgulayarak, “iş dünyasına faydalı olabilmek için önce OSB’leri daha sonra ise tek tek firmaları ziyaret ederek ne gibi problemlerinin olduğunu dinledik, önerilerini aldık, almaya da devam ediyoruz. Akademik ve teknik alt yapımızla onlara nasıl destek olabileceğimizi ifade edip Teknokent ve TTO’dan nasıl faydalandıracağımıza karar verip yol gösteriyoruz” şeklinde konuştu. Teknokent’in başvuru almaya başladığını vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Erdem “Türkiye’de üniversite ve akademisyen sayıları hızla artıyor. Ülkemizi de ciddi etkileyen küresel sorunlardan kısa zamanda kurtulabilmek için; çok çalışmak, çok üretmek, dışa bağımlılığımızı azaltacak bütün tedbirleri almak, yaptığımız bilimsel araştırmaların artık teknolojiye ve toplumsal faydaya dönüştürmek zorundayız. Bu nedenle işin mutfağında olan firmalarla bilgilerimizi paylaşmalı ve yaygın etkisi büyük olan Ar-Ge çalışmalarımızı artırmalıyız” dedi.

Etkinlik devamında katılımcılara; ÇAKÜ Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Ömer Faruk Dilmaç, KOSGEB Çankırı İl Müdürü Cengiz Uğur, ÇAKÜ Teknokent Yürütme Kurulu Üyeleri Dr. Deniz Baş ve Dr. Hasan Dündar tarafından “Teknokent, TTO, Proje Başvuru süreçleri ve Girişimcilik” konularında detaylı bilgiler aktarıldı.

Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2022 Perşembe
Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2022 Salı